Možná právě sedíte u počítače a přemýšlíte, zda a jak hnout dále se svým podnikáním. Sice jste si před nějakou dobou dali záležet na tom, aby vaše firma po softwarové stránce měla přesně to, co potřebuje. Ale už to nestačí. Možná vám v hlavě klíčí myšlenka, jak firmě přinést další rozvoj, ale nejste si jisti, zda je to dobrý nápad a jak ho realizovat co nejlépe. Nebo jste začínající start-up, který má velmi specifické požadavky a po prvotním průzkumu jste si jisti, že vám krabicový software nestačí. Pomůžeme vám rozhodnout se, jakou cestou se vydat. Zda je vývoj softwaru na zakázku právě pro vás dobrým řešením.
Určitě se shodneme na tom, že pro hladký chod firmy a tím pádem i zisk je důležité vše, co vám běží v počítačích, jaké aplikace používáte a případně i jak využíváte další zařízení, která máte na tento podnikový IT svět napojena. Tužka, excelovské tabulky a psaní poznámek do sdílených souborů prostě nestačí. Pokud to je stále váš základ, tak i vy byste měli v tomto směru přemýšlet o modernizaci hodného třetího tisíciletí.
Můžete mít převratný nápad, nebo jen tip na “zlepšovák” stávajícího systému uvnitř firmy, který přinese vašim zaměstnancům úsporu času a větší výkon, nebo nápad na úpravu aplikace, která osloví zákazníky natolik, že přejdou od konkurence právě k vám. Ať už potřebujete automatizovat procesy ve firmě, mít produktivnější spojení s vašimi externími pracovníky nebo dodavateli či prostřednictvím webové, mobilní nebo desktopové aplikace chcete nabídnout svým uživatelům novou funkci, je třeba zvážit vlastní vývoj.
Chápeme. Je jasné, že jste o dost snadněji souhlasili s tvz. krabicovým řešením, tedy softwarem, který je dopředu naprogramovaný pro velkou škálu co nejvíce používaných funkcí a poplatek za měsíc či rok nevybočil z “normálu”. A představa, že do vývoje vlastního (custom) softwaru dáte od 250 tisíc výše, je pro vás malinko náročnější. Navíc se bavíme pouze o základní verzi. Ta nejčastější se pohybuje od 500 tisíc výše, rozvinutá standardně kolem 900 tisíc korun. S ohledem na to, co požadujete.
Na druhou stranu ruku na srdce: kolik peněz jste v minulosti vydali na projekty či věci, které vám nepřinesly žádaný efekt?
Každá mince má dvě strany. Na základě analýzy vaší firmy a požadavků umíme určit, jaký postup(y) byste měli zvolit. Zda jste přesně v té fázi, že je vývoj vlastního softwaru pro vás tou nejlepší možnou volbou. Nebo zda byste měli zatím využít jiné řešení – a upřesníme jaké. Když máte potřebné informace, strach opadá, nastupuje pragmatické řešení a vaše cíle i kroky k nim dostávají konkrétní obrysy.
Jak jsme zmínili v úvodu, pokud jste jako firma aplikacemi zatím nepolíbení a dosud jste si vystačili se základními programy v počítači, možná právě nastal ten pravý okamžik pro změnu přemýšlení. Zvláště, jestli zapadáte do velikost firmy, kterou popisujeme v úvodu. Automatizace podnikových procesů a nové funkce v používaných aplikacích už nejsou jen výzvou 21. století, ale nutností. I když nyní necítíte akutní potřebu na změnu, nečekejte, až k ní dojde. Může být už pozdě a budete sčítat zbytečné ztráty.
Ať už se po využívání systémů ohlížíte či nikoliv, více než kdy jindy se vám vyplatí nechat si poradit, jak postupovat dále. Oslovte specialisty, kteří zhodnotí vaše vnitřní i venkovní procesy a doporučí řešení. Díky nim nebudete investovat do něčeho, co za krátkou dobu tvz. hodíte do koše, například do krabicového systému, když se vám od počátku vyplatí software na míru. Získejte co nejvíce podkladů, abyste se rozhodli ve svůj prospěch.
Na tuto otázku není jednoduchá odpověď a rozhodně doporučujeme svěřit ji do rukou odborníkům. Bez nich se k relevantnímu výsledku nedopracujete – i když si načtete spoustu informací, inspirujete se zkušenostmi jiných firem, zapojíte své manažerské zkušenosti či vyhodnotíte vaše dosavadní byznys plány.
Správně navržený systém totiž umí ušetřené výdaje měřit ještě před realizací. Zhodnocením dokáží například IT specialisté určit všechny zdroje, které systém postupně zaplatí a do budoucna ušetří další náklady. Mají své know-how a na kontě stovky úspěšných různorodých projektů se zpětnými vazbami. IT experti dokáží vyhodnotit přidanou hodnotu, určit, zda bude mít zásah, který očekáváte. Navíc si vás nezávazně vyslechnou i tehdy, pokud máte jen vizi, ale chybí vám konkrétní plán.
Jako bonus se nabízí průzkum, zda na vývoj custom softwaru můžete uplatnit některou z vyhlášených dotací na digitalizaci. Dozvíte se, na co se dotace vztahují, jaké jsou podmínky, kolik dokážete ušetřit a jak o ně požádat. To už stojí za spojení, co říkáte?
Volejte: +420 775 409 077
Pište: matej@thinkeasy.cz
Matěj Schuh
Obchodní ředitel a Cloud konzultant
Ať už máte jakoukoliv myšlenku, Matěj z Think Easy je tím, kdo ji vyslechne, posoudí, spolu s týmem navrhne možnosti, fáze vývoje, financování a dotáhne ji do konce spolu s finálním marketingem. Díky němu i po ukončení vývoje vlastního softwaru víte, že máte vedle sebe silného parťáka. Jako šéfa prosperující společnosti ho totiž baví obojí – nejen že dnem i nocí ťuká do klávesnice a hltá všechny IT novinky, ale také rád komunikace se zákazníky. Není se čemu divit. Think Easy založil ještě jako student na Fakultě informačních technologií ČVUT a skvěle šlape dodnes. Zajímavostí také je, že jako certifikovaný Solution Architect Associate pro AWS se specializuje na Cloud Native svět, což při vývoji softwaru rozhodně oceníte.
O postupu vývoje softwaru na míru a konkrétních příkladech čtěte zde.
Ukážeme vám, jak fungují úspěšné projekty. Uvedeme váš nápad v život, jako by byl náš vlastní. Garantujeme rychlost, reálný plán i s možnostmi financování a zisku, přehled o všech krocích při vývoji plus maximální pružnost a zabezpečení.