Digitalizace zdravotnictví ulevuje lékařům i pacientům. A zachraňuje životy

I když žijeme v digitální době, některé obory jakoby ji nebraly tak vážně. Například zdravotnictví je z pohledu elektronizace na chvostu Evropské unie. Vládne papír a tiskárna, která zabírá čas a bere peníze. A to je to nejmenší. Jak dokazují některá zdravotnická zařízení, digitalizací se dá vyřešit spoustu problémů – například nedostatek pracovní síly, chybovost, nedostatečné zabezpečení dat, opakovaná a zbytečná vyšetření pacientů, nevědomost o diagnózách u jiných lékařů, která mohou mít fatální následky. Co všechno elektronizace přináší zdravotnickým zařízením? A co pacientům? Kdy budou lékaři sdílet potřebné informace, které mohou zachránit více životů?

Nejdříve nahlédněme do právního světa. Velkým zlomem u nás byl srpen před třemi lety, kdy prezident České republiky podepsal zákon č. 325/2021 Sb. o elektronizaci zdravotnictví s postupnou účinností od ledna 2022. Průlomový byl proto, že jako první u nás stanovoval právní infrastrukturu telemedicíny (v té době v mnoha jiných státech zcela běžnou). Mimo jiné určil právní základ, na kterém mohou elektronické služby vznikat a stanovil odpovědnost jednotlivých subjektů. Jednoduše dal zdravotnictví zelenou se vzkazem: digitalizujte, zde máte parametry.

Jak má digitalizace zdravotnictví vypadat?

Měla by mít tři kmenové zdravotnické systémy – registr poskytovatelů zdravotnických služeb, zdravotnických pracovníků a pacientů. Všechny propojené v jeden celek, ale vzhledem k citlivosti dat bez centrálního úložiště zdravotnické dokumentace. V praxi to bude vypadat tak, že údaje jsou uloženy u lékařů, kteří je mezi sebou sdílí na základě šifrované komunikace. Do systému tak mohou jen odpovědné osoby. Do své karty nahlíží i sám pacient, který může na určitých místech získat výpis. Vše by mělo platit nejpozději od ledna 2026. 

Co vše digitalizace ve zdravotnictví zahrnuje?
Co vše digitalizace ve zdravotnictví zahrnuje?

Česká medicína digitalizuje, ale pomalu

Možná jste už z médií zachytili, že elektronizace nejde tempem, v jaký všichni doufali. A přitom je tak potřebná, například z těchto důvodů:

  • Ve zdravotnictví chybí personál, který často dělá práci, jež by mohly převzít “stroje”. Mluvíme i o lékařích, kteří stále tisknou zprávy o vyšetření. Navíc, když zapomenete zprávu od jiného lékaře, kterou nutně potřebuje, jdete s nepořízenou domů. Připravujete jeho i sebe o čas. 
  • Lékaři jsou zavaleni těmi, kteří podcenili preventivní prohlídky. Často se stává, že člověk jde do ordinace až tehdy, když ho něco bolí. A to už stojí, v lepším případě, čas a peníze. Přitom stačí šikovná apka, která ho sama pozve na prohlídku a domluví termín. Bez nutnosti telefonování a rušení zdravotníků ve službě. Úspěšně je vyvíjejí například specialisté v Think Easy. Mrknout můžete na aplikaci Plus Care, která pomáhá vyhledat lékaře nebo zdravotnické zařízení, hlídá termíny preventivních prohlídek a nabízí další zdravotní benefity.
  • Čas hraje velmi důležitou roli. Lékařům ho dokáží ušetřit informační systémy s potřebnými digitalizovanými údaji o pacientovi – návštěvy u jiných lékařů, čímž mohou předejít totožným vyšetřením, výsledky vyšetření, snímky, předešlé diagnózy, alergie apod. Pro zajímavost: po jednotném systému volají například i na odběrových místech krve, protože se stává, že někteří dárci obchází více míst v kratším čase, než je doporučeno, čímž mohou ohrozit svoje zdraví a navíc dodávat krev, která nemá potřebnou kvalitu. 
  • Důsledná, správná a včasná diagnostika. Poptávka po ní je obrovská. Technologie podpořené umělou inteligencí a aplikacemi mohou v tomto směru výrazně odlehčit. Už pomáhají lékařům při analýze snímků nebo výzkumu. V budoucnu se očekává obrovský boom – odborníci odhadují, že celosvětová hodnota trhu s umělou inteligencí ve zdravotnictví přesáhne v roce 2030 čtyři biliony korun, což je dvanáctinásobek oproti současnosti.  
  • Poskytování první pomoci. Aplikace učí děti i dospělé, jak se zachovat při (ne)úrazových stavech. Vede je i při přímém ošetření člověka, pokud nemohou být ve spojení s lékařem.  

Proč se zaměřit na elektronické zdravotnictví

  • Ušetříte čas a peníze. Konec stále se opakujících činností, které může vyřešit počítač, notebook či mobil.
  • Optimalizujete personál. Některým zdravotníkům se uvolní ruce a budou moci dělat práci, kterou IT nezvládne.
  • Zrychlíte vyšetření, která budou zaměřena hlavně na pacienta. Ne na papíry. 
  • Zkvalitníte lékařské závěry. O pacientovi si lékaři zjistí vše, co potřebují.
  • Zlepšíte komunikaci s pacientem. Bude vždy vědět, kdy přijít na prohlídku. Kdykoliv nahlédne do svých záznamů. Může být informován o nenadálých situacích, využívat zdravotní benefity. Je to jen na vás. 
  • Zdokonalíte další služby, které vaše zdravotnické zařízení nabízí. 
Na co si dát při digitalizaci pozor?
Na co si dát při digitalizaci pozor?

Bezpečnost až na prvním místě, proto s Cloud Native

U takto citlivých dat, jako jsou údaje o pacientech, musíme postupovat s velkou obezřetností. Proto se celosvětově dává velký důraz na kybernetickou bezpečnost dat. Například tým specialistů z Think Easy má za sebou desítky úspěšných projektů vyvíjených s pomocí Cloud Native. Tedy s řešením, při kterém vám odpadají starosti s údržbou a provozem vlastních serverů a které je oproti poměrně zastaralé monolitické architektuře rozděleno na jednotlivé bloky. Díky tzv. microservices architektuře můžete rychle reagovat na změny, zasáhnout do systému či apky bez ohrožení jejího chodu a optimalizovat náklady.

Pokud dáte šanci cloudovým službám, odmění se vám i z pohledu bezpečnosti. Jsou totiž méně náchylné na ransomware, tedy aplikace nebo kódy, které zašifrují vaše soubory či znemožní používat počítač, dokud nezaplatíte výkupné. 

Navíc se dá mnohem lépe před takovým útokem ochránit. Možná jste už slyšeli o nástrojích, jako jsou AWS Well-Architected, WAF nebo AWS Shields. Jejich výhody jsou nesporné:

  • Optimalizují provozní výkonnost na základě neustálého monitoringu každodenních operací. 
  • Chrání informace a systémy, neustále zavádí opatření k detekci bezpečnostních rizik. 
  • Fungují spolehlivě, své procesy řídí tak, aby se nekonal žádný výpadek a pokud přece, tak je rychle opraven. 
  • Provoz je efektivní, neustále se přizpůsobuje požadavkům na změny.
  • Šetří vám peníze. Platíte jen za to, co smysluplně využíváte. 

S aplikací vyvinutou na základě AWS Well-Architected, jež pomáhá cloudovým architektům vytvářet výkonné, odolné a efektivní infrastruktury, a s podobnými platformami a programy, můžete obavy o krádež nebo zneužití dat hodit za hlavu. Když máte po boku specialisty na Cloud Native, vaši tvář zdobí jen úsměv. 

Volejte: +420 775 409 077
Pište: matej@thinkeasy.cz

Matěj Schuh
Obchodní ředitel a Cloud konzultant

Jako certifikovaný Solution Architect Associate pro AWS se specializuje na Cloud Native svět, ve kterém ho snad nikdo nepřekoná. A aby těch superlativů nebylo málo: je šéfem prosperující společnosti, kterou založil ještě jako student na Fakultě informačních technologií ČVUT. Baví ho neustálé ťukání do klávesnice i hltání všech IT novinek. A navíc rád a lidskou řečí komunikuje se zákazníky. Zavolejte mu či napište.

Dvojí jištění proti kybernetickým útokům

Doporučujeme zálohovat, zálohovat, zálohovat. A použít třeba metodu blue green na AWS, která zajistí bezproblémový chod apky, když potřebujete nasadit aktualizovanou verzi či se vyskytne jiný problém. Funguje to tak, že aplikace běží ve dvou identických prostředích. Modré představuje produkční provoz, tedy aktuální verzi, která je tzv. venku. Souběžně s ní je v zeleném prostředí (reprodukčním) připravena jiná verze aplikace. Jakmile se toto prostředí otestuje, dá se lusknutím prstu přepnout na produkční. Odpadá tak nutný čas na aktualizaci, který negativně ovlivňuje uživatele. Když nastane problém či je třeba změna, prostředí se opět v mžiku obmění. 

Jak data bezpečně archivovat?

Zálohování je jedna věc, archivace druhá. Ani jednu nesmíme podcenit. Například s AWS S3/ Glacier vyřešíte hloubkovou archivaci a s pomocí úložiště Vault nikdy nepřepíšete starší verzi souboru. Všechny jsou totiž zachovány. Platí tedy, že je vidíte, ale nemůžete upravit, což je při zdravotních záznamech nutné. Pokud však pozbývají platnost a měly by se bezpečně uchovat, nabízí se Amazon Macie, který pomůže při případné detekci osobních dat tam, kde nemají být. 

Je zálohování a archivace potřeba?
Je zálohování a archivace potřeba?

Investice do digitalizace ve zdravotnictví se vrátí. Začněte hned

Je jedno, jak velké zdravotnické zařízení máte. Každé může začít digitalizaci svých vnitřních záznamů, mít fungující informační systémy, online objednávkový systém na svých stránkách a další elektronické bonusy. Hlavní výhodou je obrovská úspora času a minimalizace lidských chyb.

A důležité jsou i finance. Majitelé či provozovatelé zdravotnických zařízení potřebují hlídat svoji ekonomickou rozvahu. Možná právě obava z výdajů stojí za tím, že digitalizace není jednou z priorit. Ale podle zpráv z poslední doby se elektronizace medicíny vyplácí, přesněji jde o investici do budoucna, která se vám vrátí. A to tím dříve, čím dříve se do digitalizace pustíte. 

Investice jsou přitom v řádu tisíců až třeba dvou miliard, jak oznámil jeden z největších poskytovalů screeningu a dalších zdravotnických služeb v Česku. Pro některá zdravotnická zařízení jsou samozřejmostí rezervační systémy, přístup pacientů do jejich karet i k eReceptům či laboratorním výsledkům, elektronické edukační materiály či informované souhlasy od pacientů. Už teď si chválí rychlost a zpětnou vazbu. V této souvislosti je třeba také myslet na to, že v České republice výrazně roste počet seniorů, kteří budou vytvářet velký tlak na už nyní dost vytížené zdravotnictví. Proto je třeba reagovat včas. 
Pokud potřebujete poradit a vyznat se v tom, čím začít, jak celou věc financovat i s pomocí dotací, obraťte se na IT specialisty z Think Easy. Pro zkušený tým je digitalizace jako vzduch, který dýcháte. A je jedno, zda máte na starosti síť klinický zařízení, nebo ordinujete v rámci malé obce. Ovládají systémy ERP i CRM, vyvíjí webové a mobilní aplikace, sledují nejnovější trendy v IT i ochraně dat. Mohou digitalizaci u vás začít, nebo navázat na již hotové části.