Skrze naše mobilní telefony, chytré vysavače, ledničky a další elektronická zařízení se denně vygeneruje obrovské množství digitálních dat o osobních i sociálních aktivitách jednotlivců. Není divu. Žijeme v technologické době, které stále více dominují tzv. big data.
Co big data vlastně jsou, jak je poznat a jak je řídit efektivně? Proč na jedné straně představují příležitost, jak zlepšit svět, a na druhé pekelný nástroj, který může v nesprávných rukou napáchat spoustu škod?
Big data představují tak velké množství digitálních dat, že není možné je sbírat a zpracovávat běžnými způsoby.
Klasický software by takový proces buď vůbec nezvládl zpracovat nebo by trval nadměrně dlouhou dobu. Efektivní nakládání s big daty proto vyžaduje speciální software a server s vysokým výpočetním výkonem.
Velký objem dat ještě nutně nemusí znamenat, že máte tu čest s big daty. O jejich přítomnosti vám napoví sedm charakteristik pod anglickými názvy volume, velocity, variety, veracity, value, variability a visualization.
Big data souvisí nejčastěji s výzkumem, který firmám pomáhá zjistit skutečné potřeby a požadavky zákazníků a umožňuje jim tak nabízet výrazně lepší služby a zážitek z nakupování nebo z používání jejich produktů. Takové informace rovněž vytváří příznivé prostředí pro inovace a další rozvoj společnosti.
Může se jednat o analýzu chování zákazníků na e-shopu, webu nebo na sociálních sítích, o analýzu zveřejněných videí na YouTube nebo fotografií na Instagramu.
To je ale jen zlomek big dat, s nimiž se můžete v současném světě setkat. Na big data již narazíte téměř všude. Generují se ze všech obchodních transakcí, z kamerových systémů, ze satelitů, z chytrých automobilů, z biometrických senzorů, ze spotřebičů, které jsou součástí chytré domácnosti, z mobilních aplikací a tak bychom mohli pokračovat dál a dál.
Zpracování big dat probíhá v několika krocích, které se ale neobejdou bez výkonného zařízení. Díky technologickému pokroku se však tato činnost stává stále dostupnější i pro menší podniky.
Nejprve je potřeba data posbírat a uložit do tzv. data warehouse (zkráceně DW nebo DWH), česky datového skladu. Následně se data vhodně uspořádají a vyčistí od nepotřebného balastu. Až poté je vhodné přejít k analýze zjištěných dat a ke zpracování výsledků do grafů.
Množství dat neustále skokově přibývá a je stále obtížnější z nich vytáhnout to nejdůležitější. Odhaduje se, že do roku 2025 vzroste oproti roku 2018 celkový celosvětový objem dat o 530 %.
Big data je možné analyzovat z různých úhlů a získat tak mnoho užitečných informací. K tomu je ale potřeba kvalitní a výkonný systém, který to dokáže. Pro zpracování big dat existují různé systémy, ale ne všechny vám poskytnou vše, co potřebujete.
Rádi byste ze získaných dat vytěžili maximum a snadno se v nich vyznali díky přehledné grafice? Kdykoliv můžete kontaktovat odborníky z Think Easy a dát big datům řád, získat stabilní a výkonný software a důkladně analyzovat, co vás jen napadne!
Komentáře nejsou povoleny.