Možná ve svém byznysu jedete jen na půl plynu a přitom by stačilo vědět, co vás zbytečně brzdí a jaké změny by vás mohly vyhoupnout o několik úrovní výš. Pokud ještě nemáte business intelligence, pravděpodobně ani netušíte, kolik zajímavých dat se skrývá ve vašich informačních systémech a jak je efektivně využít ve svůj prospěch. Proto neprodleně zjistěte, co je business intelligence, v čem vám pomůže a komu její vývoj zadat.
Pojem Business Intelligence (BI) se používá už minimálně od roku 1958 a označuje všechny podnikové systémy a aplikace, které pomáhají zpracovat obrovská množství dat.
V širším slova smyslu zahrnuje business intelligence celý soubor činností k získání a třídění informací – sběr, integraci, analýzu, interpretaci a prezentaci, včetně potřebných znalostí, dovedností a nezbytných technologií.
BI aplikace nejčastěji zpracovává data z prodejů, výroby, financí a dalších podnikových oddělení, která ovlivňují chod a výkonnost společnosti. Tím výrazně usnadňuje rozhodování a plánování strategických kroků a umožňuje pochopit návaznost jednotlivých firemních procesů, jakož i chování zákazníků.
Vývoj softwaru pro zpracování dat je v současné době běžnou součástí nabídky IT firem. To z toho důvodu, že k rozboru a zpracování všech dat již excelové tabulky nestačí. Díky BI navíc jako firma získáte přehledné výstupy, s nimiž mohou pracovat všichni vaši zaměstnanci, a dokážete predikovat budoucí chování zákazníků a vývoj trhu.
Transformace obsáhlého souboru dat do ucelených přehledů obvykle zahrnuje tři kroky:
Díky přehlednému zobrazení aktuálních i historických dat lze velmi rychle zjistit možné zádrhely v obchodních aktivitách a přejít k jejich okamžité nápravě.
Business intelligence vám jasně ukáže, co vám tvoří ztráty a jak zvýšit ziskovost prodeje. Problémy s dodávkami či nespokojenost zákazníků tak můžete vyřešit obratem a přesně víte, co v procesu změnit. Kvalitní zpracování Big Data se tedy opravdu vyplatí.
Výhody | Překážky |
Všechna data na jednom místě. | Zavedení BI vyžaduje rozsáhlou přípravu. |
Rychlejší analýza informací. | Je potřeba datově orientovaná kultura. |
Sdílení dat a analýz mezi odděleními v reálném čase. | Zaškolení všech zaměstnanců. |
Přehledné reporty a grafické výstupy. | Dostupnost kvalitních dat. |
Preciznější a efektivnější řízení zdrojů. | Finanční náročnost. |
Jasně daná měřítka dle historických a aktuálních dat. | Dlouhá doba sběru dat. |
Business intelligence pozitivně ovlivňuje každé firemní oddělení i každý firemní proces.
Přímo v provozu pomáhá BI automatizovat rutinní analytické úlohy a zvyšovat produktivitu. V rámci skladu umožňuje předvídat nákupní trendy a efektivně řídit tok zásob. BI aplikace je velmi výhodná také na poli prodeje a marketingu, kde umožňuje přesně sledovat prodeje, výkonnost jednotlivých kampaní a s tím spojené chování spotřebitelů včetně ustálených nákupních vzorců.
Stejně tak BI využijete v oblasti financí, zákaznické podpory či dodržování firemních předpisů. I zde vás dokáže okamžitě upozornit na aktuální i potenciální problémy a identifikovat oblasti pro zlepšení.
Nemusí se ale jednat pouze o podnikové prostředí. Business intelligence pomáhá zlepšit procesy rovněž ve vzdělávání, zdravotní péči, výrobě, energetice nebo státní správě. Každý systém je díky zapojení BI flexibilnější a dokáže pružněji reagovat na změny.
Zajímá vás, v jakém objemu, v jakých lokalitách či v jakých barvách se prodávají zimní kabáty z vaší nabídky? Dnes tyto informace nemusíte složitě získávat od jednotlivých prodejen po celé České republice. Prostřednictvím business intelligence je získáte na pár kliknutí. Ihned si tak můžete udělat jasnou představu o tom, co nabízet v daném regionu, ale také zjistit, zda tam kabáty vůbec nabízet, jestliže je větší poptávka například po zimní sportovní bundě nežli po kabátu.
Tuto rychlou analýzu můžete pomocí business intelligence provést v kterémkoliv odvětví, ať už půjde o automobily, designové šperky, dioptrické brýle nebo deskové hry.
V současném světě usnadňuje business intelligence práci nejen datovým analytikům, ale mohou z ní těžit všichni manažeři, vedoucí pracovníci či provozní týmy.
Stejně tak je BI vhodná jak pro korporace, tak pro menší podniky, které chtějí znát minulý, současný i budoucí stav firemních aktivit a svá rozhodnutí chtějí mít podložena přehledně zpracovanými reálnými daty, nikoliv pouze domněnkami.
Vývoj softwaru a aplikací zaměřených na zpracování velkého množství libovolných firemních dat vám už sám o sobě velmi pomůže. Nejnovější trendy u BI aplikací jdou ale ještě dál.
Do business intelligence se vyplatí investovat už na samém začátku podnikání. Veškerá data díky tomu máte podchycená a nic vás nebrzdí v růstu. Naopak přesně víte, jaká cesta je pro vás nejlepší – co omezit a kde využít příležitosti.
BI lze samozřejmě vnést také do již zavedené firmy. Proces je to sice složitější, ale bezesporu se vyplatí. Nově nastolený řád v datech vám v mnohém otevře oči – zjistíte, na základě čeho vám dlouhá léta zcela zbytečně utíkaly peníze i zákazníci.
„V Think Easy máme zkušenosti s oběma typy implementace business intelligence, takže je jedno, zda teprve jako firma začínáte nebo jste již na trhu několik let. Každopádně v obou případech je BI velmi užitečným nástrojem, který pomáhá ředitelům firem, manažerům a vedoucím týmů tím, že mohou přehledně a v souvislostech vidět veškerá data spojená s podnikáním a dále s nimi pracovat. Díky tomu dokáží lépe analyzovat současný i budoucí stav v porovnání s výkony v minulosti a provést potřebné změny firemních procesů na základě reálných dat,“ popsal výhody vývoje business intelligence u Think Easy ředitel Matouš Mojžíš.