Zaplatit si hotový produkt je rychlé, jednoduché a mnohdy i víceméně levné. Řešení postavené na univerzální platformě vám ale nikdy nenabídne takové možnosti jako to na míru. V čem spočívají hlavní rozdíly mezi hotovkou a řešením na míru? A proč se vyplatí myslet na budoucnost?
Jednoduchost hotového systému pro snadné a intuitivní naklikání webu svépomocí bývá lákavá, ale pokud máte vyšší ambice a chcete jako podnik růst, nemusí vám v budoucnu stačit.
Na trhu existuje celá řada již předpřipravených modulárních (stavebnicových) aplikací a softwarových řešení, které se skládají z určitého základu a po předplacení vám umožní napojení na služby třetích stran. Mezi takové patří například:
Má to ale své nevýhody. I když potřebujete jen jednu specifickou funkčnost z každého systému, musíte je nasadit všechny, a to i s funkcemi, které nikdy nevyužijete. Může se ale také naopak stát, že v daném balíčku nebude zahrnuta zrovna ta funkcionalita, kterou potřebujete, a budete ji muset řešit oklikou.
Je to tedy mnohdy zbytečně složité, neefektivní a drahé.
Častokrát jsou s tím navíc spojeny dodatečné náklady a zvýšená zátěž celého řešení – například do systému WordPress existují tisíce modulů a pluginů, které však s příchodem updatu nemají kompatibilní verzi a hrozí, že se celý systém sesype jako domeček z karet.
U řešení na míru máte jen jednu aplikaci, kterou rozšiřujete o to, co skutečně potřebujete. A co je na tom nejlepší? Máte neomezené možnosti, jak svůj web „vyšperkovat“ a přeskočit tak konkurenci.
„Vaše aplikace se odliší od jiných a zákaznici si ji snáze zapamatují a co se týče úprav, nejste ničím omezeni. Z dlouhodobého hlediska je aplikace na míru i finančně výhodnější.“
Zkušení vývojáři – jako je Think Easy – si poradí s jakýmkoliv zadáním a na základě uživatelského testování a analýzy podnikových procesů vám na míru vytvoří funkčnosti podle vašich přání. Váš web tak může v čase růst s vaším podnikáním a vynaložené finanční prostředky se vám vrátí díky spokojeným zákazníkům a vyšším konverzím.
Jediné úskalí může být v tom, že řešení na míru vyžaduje údržbu, aktualizace a další součinnosti. Nicméně vy se nemusíte o nic starat a systém vám neustále běží bez chybičky. A pro každý případ máte k ruce odborníky, kteří vám poradí s dalším rozvojem vašeho softwaru.
Pod zkratkou MVP se skrývá označení Minimum Viable Product. Jedná se o životaschopné řešení s co nejmenším balíkem funkcí, které lze spustit v krátkém čase – obvykle už v řádech několika týdnů až měsíců.
Touto cestou se můžete vydat například tehdy, jestliže chcete v začátku podnikání (nebo při změně špatně fungujícího řešení) postavit pevný základ, který bude možné postupně rozvíjet podle vašich představ, a hledáte cestu, jak toho dosáhnout co nejdříve a za přijatelné náklady (vždy ale závisí na složitosti vašich požadavků).
Díky MVP můžete své nápady dále postupně rozvíjet, aniž byste ladili každý drobný detail a několik let čekali na spuštění dokonalého systému (který, buďme upřímní, stejně nikdy zcela dokonalý nebude, jelikož je pořád co zlepšovat i vzhledem k neustále se měnícím požadavkům trhu). Navíc díky tomu ihned získáte zpětnou vazbu od vaší cílové skupiny a víte, na co přesně se zaměřit.
„Každá úspěšná tvorba mobilní nebo webové aplikace je typická tím, že je naplánována na co nejmenší úseky v rámci kterých zjistíte, co jste udělali dobře a co špatně. Vše funguje rychle, operativně a přináší výsledky ve velmi krátkém čase. MVP umožňuje zbytečně neotálet se spuštěním a získat velké množství ověřených poznatků o zákaznících při co nejmenším vydání energie a prostředků.“
Nicméně bez uživatelského výzkumu, nastavení cest zákazníků z hlediska UX a následné prioritizace činností před prvním spuštěním systému se to tak jako tak neobejde.
U hotového produktu takové možnosti nemáte. Zde si můžete pouze přidávat x dalších služeb třetích stran a modlit se, ať nedojde k přehlcení celého systému.
Mějte na paměti, že MVP ještě zdaleka není finální verze vaší aplikace, ale jen jakýsi prototyp, který je nutné dále rozvíjet a vylepšovat. Ovšem po malých krůčcích. Podle strategie Lean Development se soustřeďte na nejpodstatnější faktory, které zákazníky opravdu zajímají a které opravdu potřebují, a postupně zapracovávejte jejich zpětnou vazbu. Díky tomu nebudete zbytečně utápět čas ani peníze v dlouhém vývoji bez výsledků.
U robustních řešeních, která narostou v průběhu let, vám pak usnadní život automatizace.
Tak jako pánský oblek na míru vždy padne lépe než konfekce, tak i aplikace na míru perfektně doplní vaše podnikání a styl, jakým se chcete ve světě „internetů“ prezentovat. Doporučení máte, výběr už necháme na vás.
Komentáře nejsou povoleny.