Jaký je rozdíl mezi WebView a PWA?

Technologií pro mobilní aplikace je mnoho a většina uživatelů často ani nepozná, kterou právě používá. Apka jako apka, že? V tomto článku vám vysvětlíme rozdíly mezi WebView a Progresivní webovou aplikací (PWA).

WebView

Znáte situaci, kdy v aplikaci narazíte na odkaz, jehož rozkliknutí by vás teoreticky mělo přesměrovat do aplikace internetového prohlížeče? Existuje i mnohem pohodlnější řešení, které všichni používáme, aniž bychom o tom často i věděli. WebView je integrovaný prohlížeč, který dokáže obsah z webu zobrazit přímo v mobilní aplikaci.

Aplikace k obsahu přistupuje stejně, jako to děláme běžně z prohlížeče při surfování na internetu. Tato možnost otevírá dveře aplikacím, které pro své fungování potřebují načíst obsah z internetu, aniž by tento obsah musel být na serveru, kde aplikace běží.

Během používání aplikace si WebView komponentu většinou ani nevšimnete, neboť je šikovně skrytý v rámci UI elementů a pouze zobrazuje obsah, který je vyhledatelný na webu.

Když to shrneme, WebView je pouze vizuální komponent, který umožňuje zobrazit v aplikaci okno s webovou stránkou nebo jejím obsahem.

Příklady použití WebView

  • Prohlížeče v aplikaci

Zobrazení contentu v aplikaci je nejtypičtějším příkladem užití WebView. Místo toho, aby aplikace složitě zapínala prohlížeč a nutila uživatele překlikávat z jedné aplikace do druhé, tak jednoduše prohlížeč zobrazí přímo sama. Moc dobře to určitě znáte z Facebooku, kde se přesně tohle děje například po rozkliknutí nějakého článku.

  • Reklamy

Jedním z nejpopulárnějších způsobů, jak aplikacemi vydělávat peníze, jsou (bohužel) reklamy. A jak se do aplikací dostanou? Nejčastěji díky komponentu WebView, který je zobrazí přímo z webových serverů.

  • Hybridní aplikace

Zatímco předešlé příklady ukazovaly WebView pouze jako jednu součást aplikací s dalšími komplexnějšími funkcemi, existují i apky, které jsou na WebView postaveny celé. Tedy, mají za úkol načítat určitý obsah z webu a umožnit uživateli s ním interagovat v rámci prostřední aplikace. Jednoduše řečeno je to klasický prohlížeč s nějakým fancy tématickým UI. Například apky různých médií a novin.

PWA

Progresivní webová aplikace je technologie, která umožní ze samotného webu udělat mobilní aplikaci, kterou uživatel klasicky používá ve svém smartphonu, tabletu nebo desktopu.

PWA funguje tak, že načte data z původního webu, která si uloží a může tak běžet jako klasická aplikace, přičemž si zachovává spoustu vlastností a výhod jako třeba fungovaní v offline režimu. PWA je třeba klasicky naprogramovat stejně jako normální aplikaci, kdy výchozí bod je původní web. Výhodou oproti nativním aplikacím je, že jednotný kód běží na všech zařízeních bez ohledu na systém. Více jsme o progresivních webových aplikacích napsali zde.

Shrnutí

Když to shrneme, WebView je komponent zabudovaný do mobilní aplikace, který jí umožňuje načíst a zobrazit obsah z webu, případně umožňuje aplikaci samotné fungovat jako webový prohlížeč.

PWA je samostatná technologie, která umožňuje převést existující web do podoby mobilní aplikace, která se spouští přes shortcut, tzn. funguje podobně, jako klasická nativní (či hybridní) mobilní appka.