NFT – novodobé digitální umění, které vám může vynést miliony

Nic, které můžete koupit a prodat za pár dolarů i za statisíce. Zní to zvláštně, viďte? I přesto, nebo možná právě proto, láme fenomén NFT rekordy ve výnosnosti a posouvá svět umění na úplně jiný level. Zjistěte, co přesně se skrývá pod zkratkou NFT a jak tento nový trh funguje. Vydejte se s námi do světa tzv. tokenů a zkuste na nich vydělat!

Co je NFT

Non-Fungible Token (NFT) znamená nezaměnitelný token.

Token

A co je to vlastně ten token? Unikátní místo v databázi, ke kterému je přiřazeno nějaké umění (obraz, ilustrace, video, fotografie nebo například zvuk). Vy si však můžete koupit pouze toto místo, nikoliv samotné umění.

Respektive máte pouze právo říct, že stojíte vedle obrazu v řadě obrazů v databázi.

Nezaměnitelný

Jak je možné, že je token nezaměnitelný, když jde na internetu všechno jednoduše zkopírovat? To proto, že každé místo v databázi hlídá tzv. blockchain. Danému místu přidělí jedinečný identifikátor, díky němuž systém ví o naprosto každé koupi i prodeji tohoto tokenu v databázi a zná jeho původního vlastníka, kterému může připisovat odměny.

Pokud tedy máte zájem například o koláž z pěti tisíc obrazů od umělce jménem Beeple, musíte si ji koupit od člověka, který ji v databázi aktuálně vlastní. Jiným způsobem ji zkrátka nezískáte, protože jeden token nemůže vlastnit více jedinců najednou.

Jak fungují NFT

Na jednu stranu je obchodování s NFT velmi abstraktní, ale jakmile do tohoto systému proniknete a pochopíte jeho princip, je dost možné, že vás chytne a už nepustí.

Prodáváte umění, nakupujete nic

Jako umělec nebo firma prodáváte své umění víceméně běžným způsobem. Jako kupující však nezískáte nic, pouze místo v databázi. Reálně tak nemáte nárok na zakoupený obraz nebo např. video, ale pouze na certifikát o vlastnictví digitálního souboru.

Na slušné peníze si tak můžete přijít zejména jako tvůrci (vyděláte prodejem svého díla a pak následně můžete utržit 2,5 až 10 % z prodejní ceny pokaždé, když je vaše dílo přeprodáno). Skvělé je, že vy sami nic vytvářet nemusíte. Na tvorbu NFTs si totiž můžete najmout odborníky.

V roce 2022 jsme se zaměřili na vývoj smart contractů, což obnáší primárně práci s NFTs. Znamená to pro nás posun na nový level v rámci vývoje aplikací, ale hlavně to přináší další možnosti, jak mohou naši zákazníci své aplikace rozšířit,“ říká zakladatel Think Easy Matouš Mojžíš.

Jako přeprodejci si vyděláte balík peněz ve většině případů jen tehdy, když máte štěstí – cena díla stoupá, protože je o něj velký zájem, a původní vlastník jej ještě nestáhl z oběhu.

Úskalí obchodování s NFT

Prodejce může svou databázi ze dne na den zrušit a vám zbudou jen oči pro pláč, protože v ten okamžik nebudete mít nic. Jedná se o velmi riskantní investici, u níž nelze předpokládat její vývoj. Situace se prostě může zničehonic změnit a vy s tím nic neuděláte. Nemáte zde tedy jistotu prakticky v ničem.

Blockchain i obchodování s NFT je kompletně anonymní, takže je zde nebývalý prostor pro tzv. praní peněz. O tom, zda to je, či není legální a jak je možné, že může tento trh nadále fungovat, se můžeme zatím jen dohadovat.

Proč je NFT takový fenomén?

Lidé jsou od přírody vizuální stvoření, mají rádi umění, ale chtějí také něco vlastnit. Ve světě NFT navíc platí, že můžete získat opravdu bizarní a neuvěřitelné věci. V takovém případě je pro mnohé obzvlášť lákavé říct: „To je moje.“ I když, jak už víme, ve skutečnosti tomu tak není, protože nevlastníte ani copyright, ani ono samotné umělecké dílo.

Jako ukázku neobvyklých věcí, které si můžete v databázi koupit, můžeme uvést například místo na Měsíci nebo vlastnické právo k nemovitosti v Malibu Beach.

Jaké jsou další důvody, proč po NFT lidé tak šílí?

  • Je to pro ně zábava.
  • Je to snadný způsob, jak vydělat (máte-li štěstí a dobrou intuici).
  • Neví, jak přesně NFT funguje a myslí si, že reálně nakupují věci, které vidí u tokenu.
  • Mají radost, že mohou podpořit svou oblíbenou značku.
  • Chtějí být součástí komunity NFT nebo některého z umělců.

Tip: Jak pomocí NFT vydělat? Jako tvůrce musíte zaujmout, překvapit nebo šokovat. Zkrátka nabídnout něco, co budou všichni chtít – a cena půjde nahoru. Jako kupující musíte mít dobrý „čich“ na senzace, které pak prodáte za astronomické částky. Vydělat lze i po malých krůčcích, ale nesmíte se bát riskovat.

Můžete mít svůj vlastní blockchain!

Zaujal vás svět NFT a rádi byste je zapojili do svého podnikání? Není problém. Vývojáři z Think Easy pracují s téměř všemi dostupnými technologiemi včetně blockchainu, kryptoměn, big dat či umělé inteligence.

V rámci NFT a kryptoměn zvládnou:

  • vytvořit vaši vlastní platformu pro NFT (blockchain),
  • napojit NFT na platformu, kde se s nimi může obchodovat,
  • vytisknout (mintnout) NFT,
  • připravit k NFT Smart Contract

a mnoho, mnoho dalšího.