Chystáte se v roce 2025 zavést ve vaší organizaci nové digitální řešení? Chcete posílit kybernetickou bezpečnost nebo automatizovat výrobu? A věděli jste, že na nový software můžete získat od státu dotaci? Ano, čtete dobře: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR vyhlásilo na rok 2025 další program dotací na digitalizaci podniků!
Digitální transformace se pro spoustu firem stává čím dál naléhavější otázkou. Moderní byznysové prostředí je úzce propojeno s IT technologiemi a společnosti, které se na ně včas nestihnou adaptovat, nebudou mít šanci v drsné konkurenci obstát. Řada organizací se však obává finanční náročnosti digitalizace. Bez počáteční investice to pochopitelně nejde, ale naštěstí se nyní českým malým a středním podnikům nabízí jedinečná příležitost čerpat od státu štědré dotace na IT. V našem článku se dozvíte vše podstatné o aktuálním dotačním programu, včetně podmínek žádosti a podporovaných oblastí. Čtěte dál a nenechte si tuto jedinečnou šanci utéct!
Kdy, jak a kde si o dotaci na software zažádat? Nebojte, s námi nic nepromeškáte: Připravili jsme pro vás přehled těch nejdůležitějších informací a termínů, abyste žádost stihli odeslat včas!
Dotační program Aplikace – výzva II. – Vývoj digitálního řešení Ministerstva průmyslu a obchodu ČR byl vyhlášen 5. února 2025 a příjem žádostí potrvá do 20. května 2025.
Nabídka dotací na vývoj digitálního řešení je určena malým a středním podnikům na území České republiky. Velké podniky (více než 3 000 zaměstnanců) se mohou hlásit pouze ve spolupráci s malými a středními podniky nebo s malými a středními podniky a výzkumnými organizacemi.
Seznam podporovaných oblastí vývoje digitálního řešení je velmi obsáhlý a zahrnuje vše od umělé inteligence a strojového učení přes kybernetickou bezpečnost, zelené technologie, inteligentní dopravu až po blockchain nebo kvantové výpočty. Podrobný přehled, včetně konkrétních příkladů využití, uvádíme v následující části. Z dotačních pobídek jsou vyloučena digitální řešení spojená s jakýmkoli využitím fosilních paliv (výroba, zpracování, přeprava, distribuce, skladování nebo spalování).
Způsobilé výdaje projektu lze rozdělit do tří kategorií: externí služby, osobní náklady a paušální náklady. Externí služby zahrnují smluvní výzkum, poradenské služby a další náklady, celkově však maximálně ve výši 40 %. Osobní náklady znamenají mzdy a pojistné pracovníků podílejících se na vývoji, včetně dalšího technického personálu. Pod pojmem paušální náklady se rozumí dodatečné režijní a jiné provozní náklady do výše 20 % celkových přímých výdajů.
Výše dotace závisí na velikosti podniku a pohybuje se od 25 % do 60 % celkových způsobilých výdajů. U výzkumných organizací při vysokých školách je to dokonce až 85 %. Minimální výše je stanovena na 3 miliony korun, maximální výše činí 50 milionů korun. Doba trvání projektu může být až 3 roky.
Žádost o dotace lze podávat elektronicky prostřednictvím online portálu ISKP21+.
Jak jsme již naznačili v předchozí části, seznam podporovaných oblastí vývoje řešení pro digitalizaci podniků je opravdu rozsáhlý a pokrývá celou řadu oblastí. Projděte si náš podrobný přehled a dozvíte se, zda do jedné z kategorií spadá i váš projekt.
Umělá inteligence a strojové učení jsou nejen pro technologické firmy už nějaký ten pátek opravdovým „tahákem“ – skýtají značný potenciál úspor, zvýšení provozní efektivity a generování vyšších zisků. Pod pojmem „umělá inteligence“ se rozumí modely, které slouží ke zpracování přirozeného jazyka, analýze dat, generování obsahu nebo predikcím. Algoritmy strojového učení mohou pracovat s různými metodami, jako jsou například výpočetní statistiky nebo neuronové sítě.
Váš projekt ovšem může být zaměřený také na velká data neboli sběr, ukládání a zpracování velkých datových objemů za účelem hlubšího pochopení vzorců uživatelského chování, dynamiky prodejů nebo úspěšnosti marketingových kampaní. Tyto technologie nacházejí uplatnění v odvětvích jako maloobchod nebo finančnictví.
Vzhledem k čím dál pokročilejší digitalizaci firemních dat roste i význam kybernetické bezpečnosti. Přijít o citlivé obchodní údaje je noční můrou každého podniku, a tak není divu, že organizace do této oblasti investují stále více peněz. Podporované oblasti vývoje digitálního řešení v rámci aktuálního dotačního programu proto zahrnují ochranu dat a soukromí, detekci a prevenci hrozeb, zabezpečení sítí a IoT a forenziku a reakce na incidenty.
Vítáno je využití moderních přístupů, jako jsou již zmíněná umělá inteligence nebo pokročilé šifrovací metody (kvantová kryptografie apod.). K detekci hrozeb a anomálií lze použít modely strojového učení potažmo nástroje pro simulaci různých scénářů. Vaše řešení však může používat také firewall technologie nebo digitální forenzní analýzu.
Je součástí vaší firmy výroba? Pak se určitě již delší dobu zajímáte o robotiku, softwarové nástroje pro moderní výrobní postupy (3D a 4D tisk), Průmysl 4.0, digitální dvojče nebo IoT. Výrobu lze ale zefektivnit také pomocí umělé inteligence, virtuální a rozšířené reality nebo Edge Computingu.
Efektivní využití robotů, spolupracujících robotů (tzv. kobotů) a autonomních systémů vyžaduje software umožňující řízení a automatizaci robotických procesů. Internet věcí zase zaručuje lepší propojení, sledovatelnost a výkonnost dílčích podsystémů a komponent. Takzvaná digitální dvojčata mohou firmy použít k zrcadlení a modelování výrobních procesů.
Výhod digitalizace lze naplno využít i v sektoru zdravotnictví. Pokročilé softwarové nástroje a technologie zde slouží například k rozvoji takzvané precizní medicíny, která přizpůsobuje léčbu na míru jednotlivým pacientům podle jejich genomu. Boom zažívá i oblast zdravotní bioinformatiky usilující o lepší využití lékařských údajů pro predikci zdravotních rizik. Pomocí softwaru lze ovšem také lépe sledovat zdravotní stav pacientů (i na dálku díky nositelným zařízením), shromažďovat biodata a poskytovat kvalitnější farmaceutické služby.
Význam zelených technologií a trvale udržitelné energetiky je i díky politické iniciativě Green Deal již několik let jedním z hlavních evropských témat. Digitální řešení nacházejí uplatnění například při optimalizaci spotřeby energie, monitorování a řízení chytrých sítí nebo predikcích obnovitelných zdrojů energie.
Vyvíjíte digitální řešení pro dopravní infrastrukturu ve městech? Koncept inteligentní dopravy je pro budoucí rozvoj moderních měst klíčový, a proto dotační program MPO ČR podporuje vývoj softwaru pro autonomní vozidla, chytrých dopravních systémů nebo aplikací pro řízení městské mobility.
Rozvoj nových komunikačních sítí 5G a 6G se neobejde bez softwarových komponent, které zajistí spolehlivý a rychlý přenos dat. Síťovou infrastrukturu lze optimalizovat prostřednictvím softwarově definovaných sítí (SDN) nebo virtualizace funkcí sítí (NFV). Důležitou roli hraje i bezpečnost komunikace, kterou zvyšují šifrovací a kvantové klíče, testy kybernetické bezpečnosti nebo monitorování rádiových emisí. Vyšší efektivity datového přenosu a snížení energetické náročnosti lze rovněž dosáhnout novými metodami pro kódování a kompresi signálu.
Dotační program pamatuje i na blockchainové technologie a distribuované sítě. Do této kategorie spadají chytré smlouvy (smart contracts), decentralizované aplikace a nástroje pro správu digitálních identit. Technologie blockchainu mimo jiné zajišťují transparentnost v dodavatelských řetězcích, umožňují automatizované smlouvy bez nutnosti třetích stran a slouží k ochraně soukromí. Pozor: Dotace se nevztahují na vývoj kryptoměn ani řešení pro jejich těžbu!
Kvantové výpočty a simulace možná nepatří mezi top priority většiny českých firem, avšak aktuální dotační program pamatuje i na tyto oblasti. Vývoj nových algoritmů a aplikací pro kvantové počítače je totiž zásadní pro inovativní materiálový výzkum, farmaceutiku a jiné technologické sektory. Největší výhodou kvantových simulací a výpočtů je zpracování obrovských objemů dat v mnohem kratším čase, než by bylo možné pomocí klasických systémů, a provádění vysoce komplexních simulací (v energetice, dopravě, vědě, …). Kvantová komunikace se navíc čím dál více uplatňuje při bezpečném přenosu dat (šifrování).
Poslední z podporovaných oblastí vývoje digitálního řešení jsou digitální finance. Váš software se může věnovat buď problematice decentralizovaných financí (platformy pro půjčky, investice a transakce bez bankovních prostředníků), nebo Regtech a Insurtech (automatizace regulačních procesů a inovace v pojišťovnictví).
Jste rozhodnutí čerpat v roce 2025 od státu dotaci na software? Spadá váš projekt do jedné z podporovaných oblastí vývoje? Pak už vám zbývá jen sepsat žádost, odeslat ji a počkat na její schválení! Pokud jste ale nikdy formulář s žádostí o dotaci nevyplňovali a raději byste si nechali poradit od někoho, kdo se v této problematice vyzná, rádi vám pomůžeme. Díky zkušenostem s obdobnými dotačními programy z minulých let víme, jak žádost co nejlépe formulovat, jaké aspekty vašeho projektu vyzdvihnout a jak maximálně zvýšit pravděpodobnost, že dotaci skutečně získáte. Vyplňte proto náš kontaktní formulář, domluvte si s námi nezávaznou schůzku a řekněte nám, s jakým projektem se chcete o dotaci ucházet!