Mobilní aplikace pro obce a města pomáhá k přehlednému informování občanů

Zašlé vývěsky na náměstí pomalu ale jistě nahrazují mobilní aplikace. Na informování pomocí chytrých telefonů se zaměřuje v Česku již několik měst. Díky jediné aplikaci tak občané mohou zjistit, kdy bude odstávka teplé vody, v jaké okolní části se něco předělává, úřední hodiny nebo třeba ceny parkování. 

Žádné zdlouhavé hledání, všechny důležité informace z místa bydliště na jednom místě. Během několika kliků se občan dozví vše potřebné. A to díky jediné aplikaci, kterou začíná využívat čím dál více měst a obcí, aby byli místní informováni co nejrychleji a nejpohodlněji. 
Mobilní aplikace na rozdíl od webů mohou nabídnout specifické funkce. Řadí se k nim notifikace, které uživatelům „cinknou” na mobilu a oni ihned ví, co se v jejich okolí děje (od oprav silnic, ceny parkování, odstávky vody až po ordinační hodiny místních lékařů). Aplikace navíc umožňují přesnou polohu uživatelů pomocí GPS. Ta se může hodit například při nahlašování závad ve městě. Trend je podpořen využíváním aplikací mladou generací, která je na informování se pomocí mobilních telefonů zvyklá.

Komunikace budoucnosti

Je poškozená lavička? Našli jste nelegální skládku nebo třeba nesvítí světlo? Pomocí fotografie a pár klků můžete tuto zprávu v aplikaci odeslat příslušnému úřadu. To městům i uživatelům značně šetří čas. Aplikace mohou nabízet také pomoc seniorům. V praxi to funguje tak, že v mobilu vidíte, jaký senior by potřeboval pomoci (například s donáškou nákupu) a na základě toho se s ním spojit. Na těchto platformách nechybí ani úřední vývěsky, informace o akcích v okolí, přehled nejbližších veřejných toalet, placení parkovného, jízdní řád a informace o zpoždění spojů nebo třeba možnost přispění na místní památky. Co všechno aplikace bude obsahovat už záleží na přání jednotlivých zadavatelů.

Během několika následujících let analytici odhadují, že by aplikace měly být s městy tak synchronizovány, že si pomocí nich bude možné objednat a rovnou zaplatit svoz odpadu či prokázat se s aplikací kartou občana (například při vstupu do sběrného dvora). 

A myslí se i na zdraví. Chybět by neměly ani informace o ovzduší. V případě jeho zhoršení by aplikace ihned upozornila občany a doporučila zavřít okna či školám a školkám nebýt s dětmi na zahradě. Stejně tak by nechybělo pylové zpravodajství, určené převážně alergikům.

Výhody aplikací

  • zasílání informačních notifikací občanům
  • využívání GPS
  • všechny důležité informace na jednom místě
  • rychlé nahlašování poškození ve městě/obci
  • informování pomocí fotografií
  • stahování formulářů
  • rychlejší komunikace s občany
  • možnost sdílet jakoukoliv formu obsahu

Atraktivita města

Mobilní aplikace v současné době využívá převážná většina velkých měst nad 50 tisíc obyvatel. Znamená to pro ně způsob, jak zvýšit kvalitu života svých občanů, snižovat zátěž životního prostředí či optimalizovat dopravu. Město, které se modernizuje a rozvíjí, je pro občany atraktivní, čímž zamezuje odlivu obyvatel. Na podobném principu už vytvořil tým ThinkEasy například aplikaci Youth Time. 

Aplikace jsou stahovány lidmi denně a poptávka po nich se každým rokem zvyšuje. I proto je ideální čas je začít pro města a obce využívat. Chcete i vy pro město či obec, které zřizujete, moderní a přehlednou aplikaci, kterou přizpůsobíme vašim potřebám? Ozvěte se nám, nebojíme se výzev a se vším vám rádi poradíme a naprogramujeme. Podívejte se na  aplikace, které jsme vyvinuli. Nebojte se, že budete čekat měsíce, než si na vás uděláme čas. Ve většině případů se do vývoje pouštíme již první měsíc. Těšíme se na spolupráci.