Přemýšlíte o nové mobilní aplikaci, ale nejste si jisti, pro jakou platformu se rozhodnout? Vývoj aplikací pro iOS má své výhody i nevýhody, které vám nyní představíme spolu s cenou a jednotlivými způsoby tvorby softwaru pro zařízení značky Apple. Vývoj aplikace na zakázku je dokonce možný i pro tři platformy najednou pomocí jednoho jediného kódu! Ale více už v článku.
iOS je druhý nejrozšířenější operační systém (po Androidu), který je speciálně vyvinut pro telefony iPhone a má za sebou silnou základnu společnosti Apple.
Systém vyniká bezvadným fungováním, 100% kompatibilitou se všemi spřízněnými zařízeními, jednoduchým rozhraním a do detailu vyladěnou bezpečností.
Při srovnání iOS a operačního systému Android vyplývá řada rozdílů, které vás mohou motivovat k vývoji mobilních aplikací právě v iOS, nebo vás naopak odradit. Proč se vyplatí zvolit iOS a jaké možné překážky vzít v úvahu?
Výhody vývoje pro iOS | Nevýhody vývoje pro iOS |
Uživatelé iOS mnohem více utrácejí za používání aplikací a za nákupy v aplikacích. Podle statistik generují aplikace pro iOS vyšší příjmy než ty pro Android. Za rok 2021 připadlo 63 % zisků z aplikací právě na iOS. | Na iOS nefunguje multitasking a více otevřených aplikací na displeji vedle sebe. I co se týče dalších užitečných drobností, iOS za Androidem trošku pokulhává (Always On Display nebo přizpůsobení Lock Screenu). |
Není potřeba utrácet za udržování starších verzí operačního systému, jako je tomu u Androidu, kde většina uživatelů stále používá i tři roky staré verze. | Na českém trhu má iOS pouze 26% zastoupení a Android ho se svými 74 % v oblíbenosti stále výrazně převyšuje. |
Vývoj a spuštění aplikace pro iOS je obecně jednodušší a rychlejší, protože je menší počet zařízení, na kterých musí systém běžet správně. Odpadá tak nákladné testování a přizpůsobování. | Systém nenabízí tolik možností k uživatelskému nastavování a přizpůsobování jako Android a vývojáři tak mají při tvorbě aplikace o dost více „svázané ruce“. Díky tomu jsou ale nižší náklady a menší nároky na schopnosti vývojářů. |
Uživatelé iOS patří z velké části do věkové skupiny 25–45 let. Jedná se tedy o podobně smýšlející a technicky zdatné lidi, kteří se nebrání inovacím a novinkám. | Uvedení aplikace do App Store je komplikovanější než v případě Google Play. U iOS totiž probíhá přísnější kontrola a delší schvalovací proces. Některé aplikace dokonce schvalovacím procesem ani neprojdou. Oproti tomu u Androidu je možnost neschválitelnou aplikaci distribuovat jako APK. |
Aplikace v rozhraní iOS fungují bezchybně po dlouhou dobu a operační systém časem nezpomaluje. To je dáno především minimem nastavování a výkonným softwarem. | Správa souborů je v operačním systému iOS složitější než u Androidu, kde se pracuje se soubory podobně jako na běžném počítači. |
Pro operační systémy iOS je typická vysoká bezpečnost uživatelských dat a neprůstřelná ochrana před viry. Velmi striktní pravidla a důkladné kontroly minimalizují nebezpečí i při nákupu nových aplikací přes App Store. Máte tak jistotu, že uživatelé nebudou mít strach z pořízení a používání vaší aplikace. | Vaše aplikace se dostane jen k omezenému počtu uživatelů, protože většina chytrých zařízení na světě stále používá operační systém Android. I proto je těžší se s aplikací pro iOS dostat do chudších regionů (například Jižní Amerika, Afrika nebo Indie), kde uživatelé preferují Android a zcela pochopitelně také spíše aplikace zdarma. |
Apple má velmi dobře zvládnutou kontrolu a do App Store nepustí nic, co není dokonalé. Uživatelé vaší aplikace se tak nemusí bát žádných neočekávaných chyb. | U firemního softwaru na tablety například pro obchodní zástupce mohou být náklady na vývoj pro Android až 3× nižší, než při tvorbě aplikace na iOS. |
Tip: Váháte, který operační systém zvolit? Nabízí se zlatá střední cesta v podobě multiplatformního vývoje (viz níže), který pracuje s inovativní technologií React Native a umožňuje vyvinout aplikace fungující jak na iOS, tak na Androidu.
Přečtěte si: Jak publikovat aplikaci na Google Play a App Store. Dozvíte se například to, s jakými poplatky je potřeba počítat nebo jak nakonfigurovat metadata.
K vývoji aplikací pro iOS se nejčastěji používá programovací jazyk Swift (nativní vývoj) a React Native (multiplatformní vývoj).
Rozdíl mezi těmito dvěma technologiemi spočívá zejména v rychlosti vývoje – pro tvorbu aplikace v React Native obvykle stačí jen jeden tým vývojářů a tvorba aplikace pro iOS a zároveň pro Android trvá o polovinu kratší dobu než při nativním vývoji.
Vývoj aplikace pro iOS může probíhat dvěma různými způsoby:
Existuje ještě jeden způsob vývoje aplikací pro iOS, kdy v jednom balíčku získáte jak řešení ke stažení do mobilu, tak aplikaci fungující ve webovém prohlížeči. Jedná se o tzv. hybridní vývoj, který je kombinací standardní technologie (HTML, CSS a JavaScript) a programování v moderním jazyce React Native. Takový kód obslouží až tři různé platformy a postará se o bezproblémovou komunikaci s fotoaparátem, mikrofonem a dalšími nástroji.
Hybridní aplikace šetří čas, peníze a zvládne funkce, které obyčejná webová stránka nedokáže.
V ideálním případě by se měl vývoj aplikace pro iOS, stejně jako pro Android skládat z těchto fází:
Co přesně tvorba aplikace zahrnuje? Přečtěte si článek: Od nuly po úspěšný projekt.
Samotný vývoj mobilních aplikací je rostoucím trendem posledních měsíců až let.
Aplikace již používáme zcela přirozeně na denní bázi k placení v obchodech, uchovávání letenek, k úpravě fotografií, automatizaci rutinních činností ve firmě, ke vzdělávání, vyhledávání dopravních spojů a k mnoha a mnoha dalším činnostem.
Tvůrci aplikací proto neustále přicházejí s novými funkcemi a do vývoje zapojují stále častěji umělou inteligenci či rozšířenou realitu. Používání cloudu už se také stalo zcela běžnou součástí mobilních aplikací, a tedy i našich životů.
V rámci iOS se rozvíjí používání virtuálních asistentů (Siri), hlasové ovládání aplikací, synchronizace nejrůznější elektroniky i chatbotů.
Jak už to tak bývá, čím více funkcí aplikace má, tím je dražší. Cena vývoje aplikace pro iOS se tak může pohybovat od 180 000 Kč až do několika milionů. V takovém případě už se ale jedná o opravdové specialitky ve stylu umělé inteligence, rozšířené reality nebo zpracování složitých dat například v podobě robustní sociální sítě.
Pokročilá aplikace, která hravě zvládá veškeré základní funkčnosti a k tomu něco navíc podle vašich představ, se obvykle pohybuje kolem 500 000 Kč až jednoho milionu.
Nicméně nesmíme zapomenout na to, že s rostoucím množstvím funkčností u dané aplikace roste přímo úměrně také čas na její realizaci.
Revírem našich vývojářů z Think Easy je nejen iOS, ale také Android a další druhy operačních a informačních systémů. Vedle toho automatizujeme rutinní procesy a pracujeme s umělou inteligencí či virtuální realitou.
Na projektu obvykle začínáme pracovat už během prvního měsíce, kdy si odsouhlasíme podmínky spolupráce, a mobilní aplikace testujeme na reálných zařízeních.
Co ještě máme v rukávu:
Kompletní servis od analýzy, UX designu a vývoje až po nasazení a správu aplikace včetně tipů a rad, jak nejlépe nastavit marketingové strategie.
Kontaktujte nás a získejte přesně to, co chcete!
Komentáře nejsou povoleny.