Digitalizace a automatizace hýbou světem. S pomocí umělé inteligence (AI) přepisují dosavadní vzorce podnikání a firmy udržují nebo dostávají na špici. Stroje se učí z obrázků či našich dosavadních procesů. Snižují chybovost, minimalizují náklady zvyšují konkurenceschopnost a uvolňují ruce zaměstnancům. Navíc nám napovídají, jak vést byznys dále. Proto s automatizací podpořenou AI už neváhejte ani vteřinu.
Rychlost, s jakou se mění trendy i nálada ve společnosti, snad nikdy nebyla v takové fázi jako nyní. Už jsme si přiznali, že na to lidský mozek nestačí a potřebujeme pomoc umělé inteligence. I konzervativní Češi se totiž víc a víc otáčí čelem k digitální době. Tedy k období s nejmodernější sítí 5G, s neomezeným přístupem k datům v čase i místě a s chytrými přístroji.
Učí se odlišně a věci vyhodnocuje na základě obrovského kvanta dat. V tzv. strojovém učení (machine learning) se počítač neprogramuje, ale díky algoritmům a modelům se sám učí z velkého objemu příkladů a dalších dat. Čím je jich více, tím je chytřejší. Odhaluje v nich vzorce, se kterými dál pracuje. Učí se také metodou pokus/omyl. Lehce se přizpůsobuje změnám. A na základě toho, co si “uloží do paměti”, umí předvídat.
Pomáhají mu k tomu neuronové sítě, tedy algoritmy, které jsou podobné neuronům v lidském mozku a mají obrovský potenciál k učení. Našemu myšlení se nejvíce podobá hluboké učení, díky kterému stroj reaguje například na hlas, obrazy a další impulzy s obrovskou rychlostí. Dokáže tak řešit i složité úkoly a zadání, se kterými se zatím nesetkal. A být velkým pomocníkem při kontrole kvality výrobků a služeb.
Lidské oko nahrazují kamery a různé senzory, které se díky zmiňovaným algoritmům “vzdělávají”. Například ze snímků produktů či jejich modelů, různých scanů, historických údajích o vadách atd. Při testování dostávají zbrusu novou poznávací sadu, aby výsledky byly co nejpřesnější. Ty se pak používají k rozsáhlým analýzám.
U výrobků, služeb i komunikace napříč obory. Cení si jí například:
Unikátní zpráva před šesti lety obletěla nejen Českou republiku: sklárna Crystalite Bohemia ve Světlé nad Sázavou začala používat na kontrolu skleniček stroj. Výjimečnost byla v tom, že tento typ pořídila jako první na našem území. Celkem třináct kamer odhalovalo nejrůznější i sebemenší nesrovnalosti. Hlavní důvod byl zřejmý: perfektní kvalita prodávaných výrobků. Vedoucí technologického vývoje tehdy zmínil, že zvláště klienti z Ameriky vyžadují, aby sklenice byly naprosto stejné. Což lidští kontroloři nedokázali už proto, že pohled na ně měl každý subjektivní. Tento příklad je jedním z mnoha.
Pořídíte si kolaborativního robota, neboli kobota. Kdy je ideální?
Už jste se rozhodli, že automatizace je pro vás to pravé? Ptáte se, kam umístíte kvanta dat, která jsou nutností? A s kým vyvíjet software a další navazují systémy i apky?
Potřebujete někoho, kdo se zkušeným okem podívá na vaši firmu, vyslechne vaše požadavky a pomůže vám s přerodem firmy do 21. století. Stane se vaším odborným poradcem i parťákem, který s vámi bude vyvíjet systémy i desítky let v souladu s vaší kasou, tak jako například IT specialisté z Think Easy, kteří vždy začínají kvalitní podrobnou analýzu firemních procesů. Automatizaci vaší firmy, tedy všechny potřebné systémy a aplikace, dostanete rozkreslené do posledních detailů, protože mají vyzkoušeno, že obraz je mnohem přehlednější a pochopitelnější než mnohostránkový dokument. Pomoci vám mohou i s plánem financování a marketingem. Hlavně vám ale vysvětlí všechny systémy, které jsou k automatizaci nutné, protože jsou to dvě neoddělitelné nádoby.
Aby vše mělo smysl, musíte shromažďovat a vyhodnocovat data, která software posílá například ze strojů kontrolující kvalitu. Právě na jeho optimalizujete zmiňované výrobní procesy, snižujete náklady, spotřebu materiálu i energií.
K tomu nám pomáhá Internet věcí (IoT). Jde o nejrůznější zařízení s připojením internetu, která jsou vzájemně propojená a v aktuálním čase sbírají a vyhodnocují spoustu dat. Díky umělé inteligenci dokážou předvídat. Určit možnou poruchu, objednávají povinný servis, hlídají dopravu ve městech a podobně.
S automatizací a kontrolou kvality souvisí skutečně obrovský objem dat, se kterými si tradiční softwary jednoduše neporadí. Potřebujete někoho na zpracování tzv. Big Data. Nikdy nebylo třeba k udržení se v byznysu větší množství dat než nyní. Musíte je přijímat, shromažďovat, třídit a správně analyzovat. Kvalitní výstupy z Big Dat jsou pilířem vaší firmy. Patří k nim vše z výroby, poskytování služeb, komunikace i sociálních sítí. Často vyřeší letitý problém, nebo trablům předejdou. Každopádně zkracují čas k vašemu dalšímu růstu.
Big data jsou také základem už zmiňovaného strojového učení – čím více, tím lépe.
I práce s obrovskými daty nemusí znamenat finanční kolaps. V dnešní době je velmi populární Cloud Native. Má totiž nižší počáteční náklady a je modulární i škálovatelný. Pokud natrefíte na profíky, kteří to s ním opravdu umí, máte v této oblasti vyhráno.
Suma sumárum. K automatizaci kontroly výrobků či služeb potřebujete při vývoji softwaru na prvním místě kvalitní analýzu firemních procesů. Přece jen jde o velkou změnu ve vaší firmě. Musíte vědět, jak dlouho bude trvat první fáze vývoje, co získáte těmi dalšími a kdy se vám investice vrátí. Jisté ale je, že když z vaší firmy budou v drtivé většině odcházet kvalitní výrobky, zaměstnanci budou spokojenější na smysluplnějších pozicích, sníží se počet reklamací, klienti vás zahrnou pochvalnými recenzemi a vy budete plánovat na základě analýz z dat, která jste dosud neměli. Vaše firma bude v pomyslném byznysovém výtahu jen stoupat.
S Think Easy dosáhnete svých cílů. Specialisté mimo jiné na Cloud Native zúročují své zkušenosti z desítek velmi úspěšných projektů. Stmelená parta IT odborníků a expertů proměňuje lidské potřeby do softwaru. Řekněte si o jejich know-how.