Stále ještě váháte, jak naložit s chodem své firmy, když se všude okolo píše o chytrých technologiích, umělé inteligenci a aplikacích, které pomáhají – ale vy nevíte, jak na to? Nebo jste už nějaké kroky udělali a říkáte si, co dál? Poradíme vám, jak takovou situace rozklíčovat a od čeho se odrazit, abyste svůj podnik dostali na vlnu 21. století, jež v tomto směru přináší nesporné výhody. A hlavně, co v samém počátku rozhodně nesmíte podcenit.
Nejdříve si řekněme, co obnáší být “chytrou firmou”. Zjednodušeně řečeno jde o jakoukoliv organizaci, která využívá moderní technologie a nástroje k tomu, aby lépe fungovala. Aby její šéfové měli přehled o všem, co se v ní děje a zároveň aby zvolené nástroje pracovaly za ně, nebo přesněji “ruku v ruce s vedoucími pracovníky”. Jde o super výkonného manažera, který vidí všude tam, kam ho pustíte. A umí předvídat. Jeho extra výkonný mozek a rychlost rozhodování si často nezadá s celým oddělením odborníků.
Nástrojů je opravdu hodně, pojďme si představit alespoň některé z nich:
● Big data a analýzy jsou skvělé pro pochopení, co chtějí zákazníci i co prospěje vaší firmě. Díky nespočtu neustále vyhodnocovaných informací máte na očích aktuální poptávku i s tužbami zákazníků. Tomu všemu můžete přizpůsobit vaše procesy. Například v e-shopech u nákupu se každému zobrazí nabídka produktů či služeb. Nejznámějšími příklady z praxe jsou například Amazon, kde máte pocit, že nakupujete “ve svém oddělení” nebo Netflix, na kterém se vám po přihlášení do účtu objevují doporučení na vaše “topovky”.
● Umělá inteligence (AI) a machine learning. Velmi zjednoduší a zrychlí procesy ve vaší firmě. Může vhodně automaticky rozhodovat za vás. Nebo také zefektivní výrobu tím, že skvěle naplánuje směny, podívá se na rozmístění strojů, zda na sebe vše navazuje a nejsou někde zbytečné prodlevy. Upozorní na nedostatky a navrhne řešení.
● Robotizace. Je velmi provázaná s automatizací. Dobře demonstrovatelná je třeba ve výrobě, kde nahrazuje lidskou sílu, což umožní minimalizaci chyb a maximální efektivitu celého procesu. Přece jen – stroj nikdy není unavený. Potřebuje „jen“ servis, který umí zařídit umělá inteligence (pohlídá termín a zařídí prohlídku) a občas dohled kontrolu člověka, zda vše běží, jak má. Není se čeho bát. I když pustíme AI do svého firemního života, stále platí: lidská inteligence je vždy nad tou umělou. Člověk ji jen umně využívá pro svůj jednodušší život. A sám dělá věci, na které AI nestačí.
● Internet věcí (IoT). Už jste o něm nejspíš slyšeli, nebo ho využíváte i doma. Jde o propojení nejrůznějších zařízení s připojením k internetu, což nám umožňuje sbírat a vyhodnocovat spousty dat. Podle nich optimalizujeme podnikové procesy, předpovídáme případné poruchy, prostě sledujeme fungování zařízení tady a teď. A proč jsme zmiňovali domácnost? Možná právě vy máte propojený mobil s osvětlením či na dálku sledujete spotřebu energie a zalévání záhonů na vaší chalupě.
● Blockchain technologie. Podtrženo, sečteno, když už máte firmu s moderními technologiemi, je dobré využít blockchain, díky kterému si zajistíte transparentnost, ochráníte svá data a informace, které nehlídá žádná centrální autorita. Toto je zcela zásadní například v bankovním sektoru, v logistice nebo ve zdravotnictví.
I když nedávná statistika odhalila, že většina středních firem s 20 – 50 zaměstnanci v Česku s digitalizací stále otálí, ti, co s ní začali hovoří jasně – ušetřili jsme a naše zisky vzrostly v průměru kolem 60 procent. Navíc se jim při podnikání “lépe dýchá”, protože rutinní práci dělá stroj, vznikly nové pozice, respektive zaměstnanci dostali možnost dělat mnohem užitečnější a zajímavější práci – tím do firmy přinesli novou energii a rostoucí zisk. Navíc díky přesnějším analýzám z obrovského množství dat vedení podniku dokáže úspěšně stanovit další cíle.
Na začátku sice vynaložíte větší objem peněz, ale ty se vám během cca dvou let vrátí (záleží na rozsahu daného projektu) a vy už z nového fungování firmy jen těžíte. Tak hurá do toho!
Základem je dobrý rozbor vaší firmy – jak fungují její procesy, kde jsou mezery, co je třeba zlepšit a jak. Není to doporučení, ale nutnost! Najděte si takové IT odborníky, kteří vás nezahltí kvantem neznámých pojmů, ale lidskou řečí vysvětlí, jak vaše nová firma bude fungovat, co vám to přinese, kolik to bude stát a za jakou dobu budete zase v zelených číslech. Jako to umí specialisté v Think Easy. Nenutí vás jít cestou vývoje jednoho obřího systému na míru včetně potřebných aplikací. Takový moloch není udržitelný. Jen si představte obrovského pavouka, jehož nohy stále rostou a různě se proplétají. Jak pak můžete rychle reagovat na změny a upravit potřebné parametry v co nejkratším čase?
To už je lepší si systém rozdělit do modulů, které se dají škálovat a změny provádět v nich. Nebo z praxe nejideálnější situace – vzít už existující systém či aplikaci a dotvořit si ji podle svého. Uspoříte peníze, ušetříte čas a stále budete originální, bez čehož v dnešním světě neuspějete. Vždy je to o tom, co právě potřebujete.
Když chcete stavět dům, postupujeme krok po kroku a s velkou důsledností.. Vyberete pozemek. Zjistíte nabídku prototypů na trhu, když si nevyberete, ten nejvíce podobný upravíte dle potřeb své rodiny. Nebo s architektem vymyslíte stavbu na míru. A přemýšlíte také o budoucnosti – tu by bylo fajn mít druhý dětský pokoj, zde na zahradě altánek, v rohu nahoře by byla moc pěkná jurta na ranní a večerní meditaci, tady by se dle sluníčka mohlo dařit malinám…
Stejné je to i před digitalizací. “Podnikové procesy nejdříve vyzkoušíme,” říká Matěj Schuh, obchodní ředitel a Cloud konzultant ve společnosti Think Easy a vysvětluje: “Konkrétní kroky se tímto způsobem snáze ukazují i klientovi a lépe odhalují mezery. Například pomocí BPMN (Business Process Model and Notation) jednotlivé procesy a jejich toky ztvárníme do přehledné grafiky. Je to velmi kvalitní nástroj k vizualizaci, analýze a průniku do chodu firmy. Výhodou je, že celý proces zde můžeme nasimulovat a vyzkoušet v rámci sofistikovanějšího programu, jakým je například Camunda.”
Není nad to mít nástroj, kde si budoucí fungování zkouknete nanečisto a poté rozjedete ve větším měřítku.
Výhod je spoustu, ale zde jsou zásadní:
Protože vám odpadne spousta starostí. Hlavně těch, které opakujete pořád dokola. Nemusíte stále něco hlídat, přepisovat, ťukat do počítače. Tak jako už dávno odzvonilo koňským spřežením, bez kterých by si dříve nikdo neuměl představit dopravu, tak je v dnešní době digitalizace firmy (a s tím spojené výhody) samozřejmostí. Že se vám toto srovnání zdá trochu nadnesené i vzhledem k době, do které patří? Není. Rádi vám vysvětlíme, kam se se firemní procesy posunuly. Jaké podnikové nástroje jsou ve 21. století nutností. A jak je naplno a s radostí využívá vaše konkurence. Ukážeme vám, kde začít, jak postupovat a proč se vyplatí změnit myšlení a fungování vašeho podnikání.
S námi to půjde hladce a s jistým výsledkem. Jsme Think Easy, IT specialisté a konzultanti, kteří lidské problémy umí vyřešit pomocí softwaru.